A Határtalan inklúzió projekt keretében két szervezet (Jövőbarát Egyesület, Budapest és Iuventus Ventus Egyesület, Szabadka) fejlesztését van lehetőségünk támogatni, elsősorban a szervezeti stratégia kialakításában való közreműködés útján. Az alábbiakban a két szervezetnek a fiatalok bevonásával megvalósuló stratégia alkotási folyamatába adunk némi betekintést, valamint röviden megosztjuk tapasztalatainkat és a közeljövőben várható, a projekten túlmutató tervezett tevékenységeinket. 

Szervezetet működtetni egy kicsit hasonlít ahhoz, mintha különböző embereket egy buszos utazásra hívnánk és szeretnénk, ha mindenki a saját maga számára vállalható módon és mértékig tenne hozzá az előrejutáshoz, annak érdekében, hogy elérjük úticélunkat.  Ugyanakkor azok az emberek, akik alakítják a közösséget, szervezetet és részt vesznek a közös utazásban, egymástól eltérőek, mint ahogyan az út során is számos eltérő körülménnyel találkozhatunk, akár olyanokkal is, amelyekre nem is számítottunk volna. A buszban utazók nem biztos, hogy ugyanoda, ugyanúgy és ugyanakkor szeretnének eljutni, és az utazáshoz szükséges erőforrásokat is biztosítani szükséges. A stratégiaalkotás és annak egy keretekkel rendelkező, dedikált projektbe történő beágyazásának egyik hozzáadott értéke az, hogy teret és időt biztosít arra, hogy arról tudjanak a szervezetek kulcsszereplői beszélgetni, hogy hova, miért és hogyan szeretnénk eljutni. Milyen az az út, amelyen haladnak, milyen jellemzői vannak? Kiket, mely szereplőket és partnereket látnak már most a térképen és kik azok, akiket még “fel kell tenniük a térképre”? Hol vannak mindebben a célcsoportba tartozó fiatalok és hogyan lehet őket eredményesen és számukra megfelelő módon bevonni e folyamatba?

A Határtalan inklúzió projekt keretében arra nyílt lehetőség a szervezetek vezetői, munkatársai, tagjai és önkéntesei számára, hogy jobban megismerjék és megértsék egymást, továbbá minőségi időt tudjanak a szervezetük belső és külső környezetének elemzésére fordítani. Különböző eszközök és módszerek segítségével tártuk fel azt, hogy mely célok érdekében dolgozik a két szervezet. Elemzték helyzetüket, lehetőségeiket, célcsoportjukat és érintettjeiket, valamint azt, hogy a célcsoportjukba tartozó fiatalok mely problémáira tudnak hatékonyan reagálni, és melyek azok a korosztályi nehézségek, amelyek kezelése már túlmutat a szervezetek keretein. A folyamat fontos értéke és eredménye az, hogy mindezen tevékenységekbe sok esetben a fiatalok is bevonásra kerülnek, annak érdekében, hogy valóban az ő igényeikre és szükségleteikre reagáljanak azok a tevékenységek, amelyeket a szervezetek végeznek. 

A projektben való részvétel, és úgy általánosságban a stratégia-alkotási folyamat sokszor nem könnyű, hiszen számos esetében kerülnek a felszínre olyan tényezők, amelyek nehezítik a folyamatot, arról nem is beszélve, hogy a mindennapi aktuális kihívások mellett nem könnyű a belső fejlődésre, egymásra hangolódásra a megfelelő időt és helyet megtalálni. Előfordulhat, hogy a szervezetek tagjai nem értenek egyet bizonyos kérdésekben, hogy fontos erőforrások (tudás, hozzáértés, idő, pénz, stb.) vagy kapcsolatok hiányoznak. Az sem ritka, hogy hosszabb-rövidebb ideje konfliktusok befolyásolják a szervezeten belüli mindennapokat, és még hosszan sorolhatnak mindazon helyzeteket, amelyek egy-egy hasonló folyamatot hátráltatni képes. 

Annak érdekében, hogy a projektben alkalmazott módszerek, továbbá a folyamat által szerzett tapasztalatok más szakemberek és szervezetek számára is elérhetőek legyenek, dolgozunk egy kiadvány elkészítésén. Ez abban hivatott támogatni az olvasóit és felhasználóit, hogy a szervezeti stratégia alkotási vagy annak monitoring folyamataiba a célcsoportjukba tartozó fiatalokat hatékonyan és gördülékenyen tudják bevonni. Több éves, jól bevált gyakorlatunknak megfelelően a kiadvány első változatának elkészítésekor véleményezésre és párbeszédre hívjuk majd mindazokat, akik javaslataikkal és konstruktív visszajelzésekkel szeretnének hozzájárulni a minél jobb minőségű szakmai kiadvány elkészüléséhez. (Minderről április-május folyamán külön is hírt adunk kommunikációs felületeinken.)

A Határtalan inklúzió projekt ugyan még nem ért véget, de eredményként már most elmondhatjuk, hogy önmagában nem csak egy-egy dokumentum készült el a szervezetek számára. Annál sokkal nagyobb értéket képvisel az az egyéni és szervezeti szintű tanulás, amit az elmúlt hónapok során elértünk. Ide tartoznak a projekt során alkalmazott módszerek és gyakorlatok által, illetve maguknak a módszereknek az alkalmazása során szerzett tapasztalatok; a fiatalokkal való közös munka, valamint a résztvevők projektmenedzsment és pályázati folyamatokkal kapcsolatos tapasztalatainak bővülése is. 

További eredmény, hogy a bevont szervezetek a projektet követően is fent kívánják tartani az együttműködést, amely tervezetten egy (vagy több) új pályázati projekt keretében is testet ölthet. A tervezett Határtalan inklúzió 2.0 projekt fókuszában a szervezetek működése áll majd, amelyben a GYIÖT továbbra is támogató szerepben lesz jelen. A jelen folyamatban átadott információk és jó gyakorlatok azt is elősegítették, hogy immáron a két támogatott szervezet egyike vállalja fel a projekt koordinációs feladatokat. A folytatásban a gördülékeny működés mellett mélyebb szakmai kérdéseket kívánunk felszínre hozni és feldolgozni. Ezek a – sok esetben kevesebb lehetőséggel rendelkező – célcsoportok jobb megismerését és megértését és a szervezeti tevékenységek ehhez való hangolását segítik elő. Továbbá teret adnak olyan szakmai beszélgetéseknek is, amely szűken értelmezve a szerveztek, tágan értelmezve pedig az ifjúsági szakma határainak kérdéseire keresik a válaszokat. Ilyen témák az új projektben a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok támogatása és számukra biztonságos tanulási helyzetek teremtése és biztosítása, az ifjúsági munka szerepe a digitális eszközhasználat mentális egészségre gyakorolt káros hatásainak enyhítésében, valamint a felkereső (vagy utcai) ifjúsági munka lehetőségei a szervezetek tevékenységei között.

A Határtalan inklúzió projekt az Erasmus+ program támogatásával, mint kisléptékű partnerségi együttműködés valósul meg. A projekt keretében két szervezet, a Jövőbarát Egyesület és az Iuventus Ventus Egyesület stratégiai fejlődését támogatjuk úgy, hogy az biztosítani tudja a későbbiekben e szervezetek stabilitását és fenntarthatóságát a fiatalokkal és fiatalokért végzett tevékenységeik érdekében. Mindkét egyesület célcsoportjába elsődlegesen olyan fiatalok tartoznak, akik különböző okoknál fogva kevesebb lehetőséggel rendelkeznek.

A cikket írta: Bálint Andrea