Valódi arcok – Fiatalok a mai Magyarországon
Kisfilm-pályázat a fiatalok valós élethelyzeteinek bemutatására
A Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzati Társaság (GYIÖT) pályázatot hirdet a fiatalok mindennapjait, élethelyzetét, küzdelmeiket és örömeiket reálisan bemutató kisfilmek elkészítésének és bemutatásának, megvitatásának támogatására.
A pályázat célja olyan kisfilmek létrejötte, amelyek hitelesen és reálisan mutatják be a mai fiatalok életét, mindennapjait, küzdelmeit és örömeit – legyen szó munkáról, tanulásról, megélhetésről, álmaikról vagy épp útkeresésükről. A pályázatra beérkező alkotásokat a GYIÖT olyan kezdeményezések és programok során tervezi népszerűsíteni, amelyek a fiatalok reális élethelyzetét mutatják be és állítják a társadalmi párbeszéd középpontjába.
Olyan kisfilmeket várunk, amelyek őszintén és érzékenyen tárják fel a 13-30 év közötti fiatalok valós élethelyzeteit – például:
- gyárban, mezőgazdaságban, építkezéseken dolgozó vagy más fizikai munkát végző fiatalok mindennapjai,
- tanulás és munka összehangolása,
- mentális jóllét és felnőtté válás kihívásai,
- vidéki vagy nagyvárosi fiatalok megélhetési kihívásai,
- önállósodás, lakhatás, jövőkép,
- a boldogság és öröm forrásai fiatalként,
- a cselekvő, tenniakaró, tettrekész fiatalok lehetőségei és tapasztalatai
- közösségi szerepvállalás, civil aktivitás vagy éppen ezek hiánya.
Miért tartjuk mindezt fontosnak? Azaz miért írjuk ki ezt a pályázatot? Mert azt tapasztaljuk, hogy a felnőtt társadalom tagjai gyakran nem látják azokat a nehézségeket, amelyekkel a mai fiatalok szembesülnek. Célunk az elkészülő kisfilmek bemutatásával és minél többekhez való eljuttatásával, hogy hozzájáruljunk egy reálisabb ifjúságkép kialakulásához.
Nem idealizált, nem drámai túlzásokkal élő, hanem reális kisfilmeket keresünk – amelyek képesek megszólítani a kortárs közönséget, és párbeszédet indítani arról, kik is a mai fiatalok, és hogyan élnek valójában, milyen jövőképpel rendelkeznek.
A pályázatra ifjúsági csoportok, közösségek jelentkezését várjuk. Olyanokét, amelyek tagjai közösen gondolkodnak, terveznek, forgatnak, azaz a kisfilm(ek) elkészítésének folyamatában, annak minél több elemében aktívan részt vesznek, tehát közös erőfeszítések és munka eredményeként születnek meg az alkotások. Másszóval olyan közös munkák születését támogatjuk, amelyek mögött valódi együttműködés, párbeszéd és közös élmény áll.
Az elkészült kisfilmeket 2025. augusztus 12-én, a fiatalok világnapján mutatjuk be. A bemutató keretét a „Valódi arcok – Fiatalok a mai Magyarországon” szakmai rendezvény adja, amelyen egyrészt bemutatásra kerülnek a kisfilmek, másrészt azokhoz kapcsolódóan szakmai kerekesztalbeszélgeteseket tartunk. (Kifejezetten célunk és szívből reméljük, hogy mindegyik kisfilmet be tudjuk majd mutatni az augusztus 12-ei eseményen. Ez azonban függ az elkészült kisfilmek minőségétől. A jelen pályázaton való sikeres részvétel tehát nem feltétlen jelenti azt, hogy az elkészülő kisfilmek bemutatásra is kerülnek az augusztus 12-ei eseményen.)
A pályázókat arra ösztönözzük, hogy maguk is rendezzenek helyi, közösségi bemutató alkalmakat – akár az augusztus 12-ei esemény előtt vagy után, de legkésőbb augusztus 31-ig. Amelyekre pl. meghívják a kisfilmek alkotóit és szereplőit és megvitatják a kisfilm témáját, az által felvetett kérdéseket.
A kisfilmeket továbbá a GYIÖT is felhasználhatja hasonló jellegű rendezvények, továbbá a fiatalokról alkotott társadalomkép formálását szolgáló közösségi média és egyéb kampányok keretében.
Pályázati feltételek:
- A kisfilm hossza: maximum 20 perc (ez egy maximum időtartam, a kisfilm lehet ennél jelentősen rövidebb is).
- Műfaj: dokumentumfilm, portréfilm, riportfilm, kreatív kisjátékfilm stb. – azaz bármely, amely alkalmas a téma hiteles bemutatására.
- Csak ifjúsági csoportok, közösségek pályázhatnak (ha a tagok, segítők között vannak 30 évnél idősebbek is, az nem kizáró ok). Egy csoport több filmtervvel is pályázhat.
- A kisfilm elkészítésének közösségi folyamatként kell megvalósulnia: a csoporttagok minél több fázisban vegyenek részt aktívan.
- A pályaművek nyelve magyar, vagy magyar felirattal ellátott.
- A kisfilmeknek legkésőbb 2025. július 30-ra el kell készülniük, annak érdekében, hogy azok az augusztus 12-ei rendezvényen bemutathatók legyenek. A kisfilmeket a Youtube-on kell publikálják az alkotók, majd a film linkjét szükséges a GYIÖT-nek megküldeniük. A jelen felhívásban rögzített kritériumoknak megfelelő kisfilmeket a GYIÖT a saját Youtube csatornáján is publikálja majd.
- A csoportoknak a kisfilmek elkészítésének folyamatát is dokumentálnia kell werkfotókkal werkfilmekkel, lehetőség szerint azok közösségi média megosztásával, továbbá a GYIÖT által az alkotócsoport rendelkezésére bocsátott sablonok, nyomtatványok, jelenléti ívek alkalmazásával.
- A kisfilmek – az augusztus 12-ei bemutató okán – minimum Full HD minőségben kell elkészüljenek. (A kisfilmek bármilyen technikai eszközzel készülhetnek: videókamerákkal, mobiltelefonokkal stb.)
Díjazás:
A beérkezett pályázatok alapján, a kiválasztott alkotófolyamatokat és a kisfilmek helyi bemutatását, megvitatását a GYIÖT legalább 100.000 Ft és legfeljebb 400.000 Ft összeggel támogatja. A támogatás tervezett keretösszege 1.000.000 Ft. A díjazás célja elsősorban az, hogy a filmek közösségi folyamatként történő elkészítése és bemutatása/megvitatása során felmerülő költségeket fedezze, ahhoz (legalább részben) hozzájáruljon.
A támogatási összegről az alkotócsoport és a GYIÖT szerződést köt. Amennyiben az alkotócsoportnak nincs jogi személyisége, abban az esetben egy, az alkotócsoportnak szánt támogatást befogadni képes jogi személlyel köt szerződést a GYIÖT. A támogatási összeget a GYIÖT két részletben utalja: az elsőt a szerződés megkötését, a másodikat a kisfilm(ek) elkészültét követően.
Pályázat benyújtása:
A pályázatokat a https://bit.ly/valodiarcok oldalon elérhető űrlapon lehet benyújtani. A pályázati űrlapban – többek között – az alábbi kérdésekre várunk választ:
- Mit kívántok bemutatni a kisfilm(ek)ben? És hogyan?,
- A tervezett kisfilm(ek) hossza (10 percnél rövidebb vagy hosszabb)
- Kik vagytok? (tagok, a közösség megalakulásának körülményei/története, eddigi tevékenységek stb.),
- Milyen filmes, videós, multimédiás stb. tapasztalataitok vannak?
- Mitől, hogyan lesz a kisfilme(i)tek elkészítésének folyamata közösségi jellegű?,
- Tervezitek-e, hogy ti is bemutatjátok a kisfilme(ke)t? És, ha igen, akkor milyen programot terveztek erre?,
- Terveitek szerint kb. hány fiatalt vontok be, értek majd el a kisfilm(ek) elkészítése és bemutatása során?
- Miképpen tervezitek felhasználni a legalább 100.000 és legfeljebb 400.000 Ft összegű támogatást?
A pályázatok kiválasztásánál az elsődleges szempont, hogy – a tervezett témák és azok bemutatásának tervezett módja alapján – az elkészülő kisfilmek mennyire lesznek képesek hozzájárulni egy reálisabb ifjúságkép kialakulásához. A kiválasztás során előnyt élveznek azok a pályázók, akik a film(ek) elkészültét követően maguk is szerveznek helyi, közösségi bemutató és a kisfilme(ke) megvitató alkalma(ka)t.
Beküldési határidő:
A pályázat beküldésének határideje 2025. június 9. (hétfő). A kisfilmeknek legkésőbb 2025. július 30-ra el kell készülniük, annak érdekében, hogy azok az augusztus 12-ei rendezvényen bemutathatók legyenek.
A felhívást a GYIÖT a YouthTube elnevezésű projektje keretében hirdeti meg. A projekt támogatója az Erasmus+ program.