Hálózat

Ifjúsági munka szakmafejlesztési műhely

Noha az ifjúsági munka hatással van a fiatalok életére, sőt az egész társadalomra is, a szakma Magyarországon évtizedek óta rendezetlen körülmények között működik. Az ifjúsági munka elméleti alapjai töredezettek, a gyakorlat sokszínűsége mögött nincs egységes értelmezési keret, a meglévő erőforrások és szervezetek pedig gyakran elszigetelten működnek. A fiatalokkal foglalkozó szakemberek közös érdeke, hogy a munkájuk minőségibb, láthatóbb és elismertebb legyen, ugyanakkor a szakmai közösségekben nincs teljes egyetértés a szakmai célokról, használt módszerekről és irányokról.

Ezen problémafelvetések mentén a GYIÖT 2025 tavaszán szakmafejlesztési folyamatot indított el az ifjúsági munka gyakorlati és elméleti szakértőivel együttműködésben. A műhelysorozat célja egy olyan közösen megalkotott, középtávú stratégia kidolgozása, amely a minőségi ifjúsági munka fejlesztésének irányait jelöli ki. A folyamat a stratégiaalkotás mellett lehetőséget teremt arra is, hogy az ifjúsági munka különböző szereplői közösen gondolkodjanak a szakma jövőjéről, láthatóságáról, elismeréséről és együttműködéseiről. Szervezetünk ebben a folyamatban nem irányítóként vesz részt, hanem keretet biztosít egy olyan közös stratégia megalkotásához, amelynek megvalósításáért minden résztvevő szakember saját felelősséget vállalhat. A folyamat részeként októberig előkészítő munka zajlik annak érdekében, hogy a szakma széles közössége és érintettjei is bekapcsolódhassanak a konkrétumok mentén.

Jelenleg három témához kapcsolódóan zajlik aktív munka:

  • Az ifjúsági munka etikai kódexének előkészítésével célunk, hogy világos szakmai sztenderdeket és értékeket fektessünk le az ifjúsági munka művelői számára.
  • A szakmai alapok tisztázása során azt vizsgáljuk, hogy mit értünk ma Magyarországon az ifjúsági munka alatt (és mit nem), annak érdekében, hogy a szakemberek közös szótárral és nyelvvel rendelkezzenek a szakmai kérdésekben.
  • A hálózati téma keretében a szakmai ökoszisztéma feltérképezésén dolgozunk annak érdekében, hogy azonosítsuk a hazai ifjúsági munka szereplőit, az elérhető erőforrásokat és rendszereket.

Csatlakozz a folyamathoz!

A stratégiaalkotás eddig zártkörűen, kiscsoportos műhelyek formájában zajlott, azonban a közeljövőben lehetőséget nyújtunk a csatlakozásra! Ha szívesen kapcsolódnál be a közös gondolkodásba és tennél hozzá tapasztalataiddal, meglátásaiddal, ötleteiddel a készülő stratégiához, az alábbi űrlapon keresztül jelezheted ezt!

Csatlakozok

Találkozzunk a VII. Ifjúsági Munka Konferencián és beszélgessünk a készülő stratégiáról!

A szakmafejlesztési folyamat fontos állomása lesz a VII. Ifjúsági Munka Konferencia, amelyet a BEIK-kel együttműködve, 2025. október 21-én rendezünk meg. Az ifjúsági munka aktuális hazai és európai folyamatainak bemutatása mellett az eddigi műhelymunkák során azonosított problémák és tanulságok mentén beszélgetünk a résztvevőkkel az ifjúsági munka kihívásairól és lehetőségeiről. Az esemény lehetőséget nyújt azoknak is, akik eddig nem kapcsolódtak be a folyamatba, hogy véleményükkel, kérdéseikkel és javaslataikkal formálják a közös gondolkodást.

A konferenciára a regisztrációt hamarosan megnyitjuk: kövessétek a GYIÖT közösségimédia-felületeit és iratkozzatok fel a hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljetek a részletekről! Addig is, szeretettel ajánljuk a tavalyi konferenciánkról készült videót, várjuk az idei találkozást is!

Alliance of Youth Workers Associations (AYWA)

Az Alliance of Youth Workers Associations (AYWA) egy 2024. márciusában alakult nemzetközi hatókörű civil szervezet. Tagjai olyan nemzeti szintű civil szervezetek Európából és azon kívülről is, amelyekben ifjúsági munkával foglalkozó szakemberek és önkéntesek állnak. A GYIÖT a magyar ifjúsági munkások képviseletében alapító szervezetként csatlakozott a szervezethez. Az AYWA célja az ifjúsági munkások érdekképviseletének ellátása európai szinten.

Az AYWA létrehozása olyan igények és szükségletek felismerése mentén vált fontossá, melyek Európa-szerte megjelennek az ifjúsági munka mindennapos gyakorlatában.

A szervezet küldetése, hogy hozzájáruljon az ifjúsági szakma európai szintű megbecsültségének és elismertségének növekedéséhez, melyet a tagszervezetek aktív és minőségi hozzájárulásával lesz képes elérni. Küldetésének része, hogy lépéseket tegyen a minőségi ifjúsági munka létrejöttéért nemzetközi szinten.

Céljai:

  • A tagszervezetek közös munkája révén olyan minőségi szabályok, irányelvek, továbbá etikai kódex létrehozása és bevezetése az ifjúsági munka területén, ami a terepmunka valós feltételeihez, körülményeihez alkalmazkodik.
  • Lehetőséget biztosítani a szakmai fejlődésre, a bevált gyakorlatok cseréjére és a tagszervezetek kapacitásépítésére.
    Az ifjúsági munka fejlesztése érdekében minőségi, ágazatközi együttműködések ösztönzése.
    Lobbitevékenység a megalapozott, nemzeti szintű ifjúságpolitikáért.
Angol nyelvű weboldal