A projekttel kapcsolatos kérdések

  • Online felkészítő alkalom
  • Kétszer négynapos tandemtréning
  • Online vagy személyes jelenlétű mentorálási alkalmak (4-5 összesen)
  • Miniprojekt megvalósítása helyi szinten
  • Értékelő találkozók (a két tréninget követően és a projekt zárása előtt, személyes jelenléttel)
  • Miniprojektekkel való elszámolás benyújtása

Aktív részvételt a fent felsorolt tevékenységekben, a két tréning teljes időtartamán való részvételt a megadott személyi összetételnek megfelelően, legalább egy helyi miniprojekt megvalósítását és annak beszámolójának határiődre történő elkészítését.

Tapasztalatszerzés a projektmegvalósítás terén, a csapatmunka terén, új kapcsolatokat, hosszú távú, magas minőségű támogatást, egy fenntartható helyi ügyhöz való aktív hozzájárulást, elismerést, kulcskompetenciák fejlődését. Továbbá olyan nemformális módszerek mentén való tanulást, melyek nem csak örömet okoznak, de hatékonyak, és a jövőben is alkalmazhatóak.

A GYIÖT tevékenységeinek fókuszában a fiatalok részvételének növelése, a hazai ifjúsági szakma fejlesztése és ismertségének, elismertségének növelése áll, jellemzően nemformális tanulási módszerek alkalmazásával, szerteágazó programokkal; hazai és nemzetközi szinten egyaránt.

Bővebb információ: https://gyiot.hu/

Kovács Vanda lesz a program állandó trénere, mint a GYIÖT külső szakértője, valamint a folyamat egészében segétkezik Kovács Anna, a GYIÖT munkatársa. A mentorálási folyamatot Kovács Anna vezeti, egyes esetekben kiegészülve a GYIÖT további munkatársaival.

Az Erasmus+ az európai oktatás, képzés, ifjúságügy és sport támogatására irányuló uniós program. A Hozd még közelebb! projekt egy ifjúsági részvételi pályázat keretében valósulhat meg.

Bővebb információ: https://erasmusplusz.hu/az-erasmus-programrol

A jelentkezéssel kapcsolatos kérdések

A projektbe települési delegációk, csapatok jelentkezését várjuk, akik a  felhívásban és a www.gyiot.hu oldalon található jelentkezési lap kitöltésével adhatják le jelentkezésüket.

A jelen projekt értelmében döntéshozónak számít minden polgármester, alpolgármester, önkormányzati képviselő és külsős bizottság tag, tehát akik döntési, szavazati joggal bírnak az önkormányzati képviselő-testületben/közgyűlésben, illetve azok valamely bizottságában.

A jelentkezési határidő: 2025. április 28., 16:00.

A projektben történő részvétel ingyenes, így a tréningek során az utazási költség és a teljes ellátás biztosított (speciális étkezési igény figyelembevételével). A projekt további programelemei is ingyenesek, emellett a helyi miniprojektek megvalósításához a projekt költségvetésének  terhére pénzügyi támogatást is biztosítunk.

A jelentkezés nem jelent automatikus részvételt a projektben, minden résztvevő értesítést kap a kiválasztás eredményéről.

A projekt hosszútávú elköteleződést igényel és aktív részvételt, ezért a jelentkezés előtt érdemes mérlegelni, hogy a jelentkező tudja-e vállalni a nagyjából egy évig tartó folyamatban való részvételt.

A tréningekkel kapcsolatos kérdések

Első tréning: 2025. június 16-19.

Második tréning: 2025. november 26-29.

Igen, a projekt és a saját, helyi miniprojektek abban az esetben tudnak megfelelően megvalósulni, ha a résztvevők a projekt minden progamján részt vesznek.

Igen, igény esetén minden résztvevő kap iskolai kikérőt és igazolást a tréning alkalmakon való részvételről.

A nemformális tanulás olyan interaktív, játékos, gyakran kiscsoportos, rugalmas és intézményes kereteken kívül zajló tanulási folyamat, amely nem vezet hivatalos végzettséghez, azonban gyakorlati készségeket, kompetenciákat fejleszt és tudást biztosít például tréningeken, műhelymunkákon, ifjúsági programokon vagy önkéntes tevékenységek során.

Kettő helyszínen a résztvevő települések közül, melyre a jelentkezési lapon lehet javaslatot tenni. 

A tréning résztvevői optimális esetben 2-4 ágyas szobákban lesznek elszállásolva, települési, életkori, illetve nemi megoszlás szerint.

A miniprojektekkel kapcsolatos kérdések

A miniprojekt a tréningen részt vevő fiatalok, a velük dolgozó szakember és a döntéshozó együttműködésében megvalósuló kisebb projekt, amelynek célja, hogy a helyi fiatalok és döntéshozók, szakértők között kapcsolat, párbeszéd alakuljon ki, továbbá hogy létrehozzanak valami maradandót, amely minél nagyobb hatással van a település, városrész lakosságára.

Ha hosszútávú és a helyi lakosok minél szélesebb körének elérhető akció, tevékenység valósul meg. Valami, ami bőven a projekt végeztével is megmarad és a helyi lakosok javára válik.

A miniprojektet legkésőbb 2026. március 31-ig kell megvalósítani, melyet követően 1 hónap áll rendelkezésre a beszámoló elkészítéséhez. 

A támogatás felhasználásáról és elszámolásáról kölcsönös egyetértés alapján szerződést kötünk. A támogatást a miniprojekt közvetlen költségeire lehet felhasználni (pl.: terembérlet, telefonköltség, étkezés, szállás, utazás, tréningkellékek, irodaszerek, képzői díj, stb.). A jelentkezést követően a támogatás felhasználási módjairól részletes tájékoztatót küldünk a kiválasztott településeknek, illetve szerződéskötést megelőzően minden részletet személyesen beszélünk át az első tréningen.

A tréning helyszínével kapcsolatos kérdések

A jelentkezési lapon van lehetőség jelezni a felajánlást, a továbbiakról pedig a kiválasztást követően egyeztetünk a résztvevőkkel. A szállás és az étkezés költségeit a pályázati támogatás terhére a GYIÖT biztosítja.

  • Rendelkezik olyan szállással, ahol 25-30 fő kényelmesen elfér
  • A napi háromszori étkezés biztosított (speciális étkezések is)
  • Viszonylag könnyen megközelíthető az ország számos pontjáról
  • A szálláson vagy a szálláshoz közel elérhető, és a tréning ideje alatt – lehetőleg kizárólagosan – használható beltéri, 25-30 fős közösségi tér
  • Elérhető olyan kültéri helyszín, ahol jó idő esetén egy-egy félnapos programok szervezhetők

 

Nem, egy településnek elegendő egy tréning alkalomra javasolnia saját települését.

Pusztán csak a helyismeret, mely a felmerülő kérdések esetén lehetnek hasznosak, valamint a GYIÖT munkáját segítő apróbb (technikai) kérdések megválaszolása. 

A kommunikációval kapcsolatos kérdések

A megjelölés nem kötelező, de nagy mértékben segíti a projekt hírének terjesztését, ha az Erasmus+ és a GYIÖT hivatalos oldalai megjelölésre kerülnek.

A projekt híreinek terjesztésében segít, ha egy, a résztvevőkkel előre megosztott dokumentumban mindenki megküldi a megosztások hivatkozásait. 

Az Európai Unió és az Eramus+ feltüntetése kötelező, a GYIÖT, mint szakmai közreműködő feltüntetése ajánlott, de minden résztvevő település számára eljuttatjuk a felhasználható logókat, feliratokat.

Ahogy a projekt esetében, így a miniprojekt esetében elsődleges támogató az Európai Unió, másodlagos támogató pedig a GYIÖT.

A mentorációval kapcsolatos kérdések

Igen, a legtöbb mentorálási alkalom online kerül megrendezésre, tekintettel arra, hogy a résztvevők szerte az országból lesznek jelen.

Erősen ajánlott a részvétel a mentorálási alkalmakon, természetesen a mentorok alkalmazkodnak a résztvevők időbeosztásához, és törekednek rá, hogy a mindenki számára legmegfelelőbb időpontokat jelöljék ki a találkozókra.

A mentorálási alkalmakat a trénerek látják el, esetenként további munkatársai a GYIÖT-nek.

Érdemes élni a mentorálási alkalmak adta lehetőségekkel, mert sokszor előfordul, hogy egy külső szem, a mentor rálát valami olyasmire, amely a benne dolgozó résztvevőknek nem biztos, hogy eszébe jut. Továbbá annak is nagy hozadéka lehet, ha a többi csoporttal van lehetőségetek kapcsolódni, esetleg az ő helyzetük mentén kaptok szempontokat a ti projektetekre. A csoportos találkozásoknak támogató, motiváló ereje is van, tehát ezekből az alkalmakból nagy mértékben lehet profitálni mindenkinek.

Igény és lehetőség esetén módosíthatók a mentorálási alkalmak időpontjai.

Az adminisztrációval kapcsolatos kérdések

A miniprojekt támogatásáról részletes tájékoztatót kap minden résztvevő település, így a támogatás felhasználásáról, számlák igényléséről, szükséges számlázási adatokról is.

Akár digitális, akár papír alapú dokumentumokról van szó, érdemes elkülönítve tárolni azokat, egy helyen, hogy az elszámoláskor könnyen hozzáférhető legyen. A projekt során a résztvevők erről is részletes információkat kapnak.

A GYIÖT által előre megküldött jelenléti ívvel, az eseményhez készült népszerűsítő anyagokkal (plakátok, szórólapok, online hirdetés linkjei, emailekről készült képernyőkép), továbbá az eseményen készült fotókkal, közösségi médiás posztok linkjeivel. Ezeken kívül a megvalósult tevékenységekről szöveges vagy videós formátumban is készülhet összefoglaló.

A jelenléti ív egy-egy esemény résztvevőinek alapvető adatait tartalmazza, amelyet aláírásával hitelesít, ezzel bizonyítva, hogy részt vett az eseményen.

Bármilyen további kérdés esetén Kovács Anna a projekt koordinátora kereshető:
anna.kovacs@gyiot.hu; gyiot@gyiot.hu vagy a +36706060020 elérhetőségeken.