Az EUTOPIA projekt az Erasmus+ Program támogatásával valósul meg, öt ország partnerségében, úgy mint Belgium, Franciaország, Lengyelország, Magyarország és Olaszország.

A projekt ambiciózus célt tűzött ki maga elé: felkelteni a fiatalokban a vágyat, hogy elképzeljenek, reméljenek és tervezzenek egy jobb világot, és hogy a változás szószólóivá váljanak.

A partnerek hosszasan elmélkedtek az utópiák és disztópiák értékéről a mai világban, különösen arról, hogy ezek a fogalmak hogyanjárulhatnak hozzá a fiatalok neveléséhez.

Számos interjú – mely ifjúsági munkásokkal készült -, arra mutatott rá, hogy a fiatalokban kicsi a szándék a “nagyot álmodás”-ra. A felgyorsult világ, életük minden területén túlterheli őket, úgy tűnik, hogy “elragadják őket a tények”,”passzív nézők, akiket kevés motiváció sarkall a cselekvésre”, “kritikusak a társadalommal szemben, amelyben élnek, de szkeptikusak a lehetséges változásokkal szemben”. Ezek következményeként nincs idejük reflektálni magukra, az álmaikra, vágyaikra, ötleteikre, nem fogalmaznak meg kérdéseket arra vonatkozóan, hogy mi működik és mi nem a társadalmukban, min lenne szükséges változtatni és miért, és ők mit tudnának és szeretnének tenni ezen témákban. 

A projekt célja, hogy felébressze a reményt, hogy létezhet egy jobb világ, és olyan tréningett, eszközöket és információkat kínáljon az ifjúsági munkásoknak, amelyek megtanítják őket, hogyan gyakorolhatják ezt a reményt, és segítenek nekik megvalósítani azt. E. Bloch írót és filozófust idézve az álmokról és az utópiáról: “A lényeg az, hogy egyre jobban megismerjük őket, és aztán a helyes irányba tartsuk őket, anélkül, hogy becsapnának bennünket, hanem úgy, hogy éppen ellenkezőleg, segítsenek bennünket. […]”

A fiataloknak ismerniük kell az utópia és a disztópia fogalmát, nemcsak mint a múlt gondolkodóihoz kapcsolódó filozófiai fogalmat. El kell kezdeniük megérteni, hogy az utópiák aktuális fogalmak, különösen az aktív állampolgársággal és a befogadóbb, fenntarthatóbb és demokratikusabb társadalomra való törekvéssel kapcsolatban. A változtatás iránti vágyat azonban nem a disztópiának kellene generálnia, amelyet az a szorongás okoz, hogy mi vezethet holnap egy katasztrofális jövőbe, hanem inkább annak a reménynek a felismerése, hogy az emberek megmenthetik, mindenki számára élhetőbbé tehetik a Földet.

E célokat követve a projektpartnerek konkrét eredmények elérését tervezikk, amelyek mindegyike jól meghatározott célkitűzésekkel rendelkezik. Minden anyag elérhető lesz a projekt weboldalán, és hamarosan az első eredmények is nyilvánosan elérhetőek lesznek. 

A projekt magában foglalja egy tréning koncepció kidolgozását is a fiatalok általkitalált utópiák megtervezésére, ahol a fiataloknak lehetőségük lesz arra, hogy ötleteiket a gyakorlatban is megvalósítsák, megosszák egymással azokat és szinergiákat építsenek ki. Ez egy olyan magával ragadó tanulási élmény, amelyet az a vágy motivál, hogy a fiatalok azon képességeire fogadjunk, mellyelegy jobb világot álmodnak meg a jövőre. 

A projekt részeként a formátumot 15-20 “utópisztikus” fiatallal próbáljuk majd ki, amire jelentkezni is lehet majd, szóval már most terjeszthetitek hírét!

 

Photo: Freepick.com – jcomp