Ahogy a társadalom változik, a mai fiatalok olyan példátlan kihívásokkal találkoznak, mint a klímaváltozás, szociális egyenlőtlenségek, gazdasági válságok és kormányzási problémák. Ebben a kontextusban esszencilis megértenünk, hogy a fiatalok hogyan köteleződnek el az állampolgári szerepükben, annak érdekében hogy egy inklúzív, igazságos és jóléti társadalom épüljön fel.

 

Fiatalok állampolgári részvétele: katalizátor a társadalmi változáshoz

A fiatalok állampolgári elköteleződése egy generációról tanúskodik, amely tisztában van az aktuális problémákkal és aktívan részt szeretne venni a pozitív változások elérésében. Az E-graine fiatalok elköteleződésére vonatkozó útmutatója alapján az állampolgári elköteleződés tartalmazza a fiatalok aktív részvételét a közéletben, akár helyi, nemzeti vagy éppen nemzetközi szinteken. A fiatalok állampolgári szerepvállalása alapvető pillére a demokráciának és a fenntartható fejlődésnek. Ez a bevonódás különböző formákat ölthet, kezdve egy civil szervezetnél törénő önkéntességgel egészen a társadalmi vagy politikai mozgalmakban való részvételig.

A fiatalok állampolgári elköteleződése kulcsfontosságú tényező annak érdekében, hogy egy sokkal kiegyensúlyozottabb világ épüljön, ahol minden ember hangját meghallgatják és figyelembe veszik. Az egyesülési, politikai és digitális akciók révén a fiatalok alapvető szerepet játszanak a társadalmi átalakulásban és a 21. század kihívásaira való megoldáskeresésben. Ezt az elköteleződést segítve, feltétlenül szükségesek a befogadó irányelvek letétele, a támogató módszerek erősítése, a minőségi állampolgári nevelés népszerűsítése, amelyek a fiatalokat az aktív részvételre bátorítják. A fiatakokkal való közös munkával és az elkötelezettségük megbecsülésével egy jóval összetartóbb, demokratikusabb, fenntarthatóbb társadalmat vagyunk képesek építeni, amelyben minden egyéni szereplő hozzájárul egy igéretes jövő létréhozásához. 

De hogyan válnak a fiatalok elköteleződővé az állampolgárságban?

Önkéntesség

Egyre több fiatal érintett tagja egyesületeknek, nem kormányzati szervezeteknek, alapítványoknak, azért, hogy hozzájáruljanak a társadalmi, környezetvédelmi vagy humanitárius projektekhez. Ezek az önkéntes tevékenységek lehetővé teszik számukra, hogy fejlesszék képességeiket, erősítsék a kapcsolataikat és hogy részt tudjanak venni konkrét problémák megoldásában, ahogy azt a Velencei Bizottság jelentése is kiemel.

Politikai és választási részvétel

A fiatalok részvétele a politikai életben és a választási folyamatokban esszenciális a kiegyensúlyozott demokratikus képviselet biztosítása érdekében. Egyre több fiatal vállal politikai szerepeket, politikai pártokhoz való csatlakozás által, vesz részt a választási kapmpány folyamatokban vagy akár indul el a választásokon. Azzal, hogy a fiatalok képesek kifejezni a véleményüket és az aggályaikat, hozzájárulnak a közpolitika alakításához és országuk jövőjének meghatározásához.

Digitális részvétel és online mozgosítás

A közösségi média és a digitális platformok megjelenésével a fiatalok egy erőteljes módot találtak arra, hogy képesek legyenek kifejezni és megmutatni magukat, és arra, hogy mozgosítani tudjanak másokat az általuk fontosnak tartott ügyek érdekében. Az online állampolgári mozgalmak, virtuális petíciók és digitális figyelemfelkeltő kampányok alapvető mozgósítási eszközökké váltak azon fiatalok számára, akik pozitív hatást akarnak gyakorolni a világra  (Barrett, M., UN Chronicle, 2018).

A fiatalok állampolgári szerepvállalása ígéretes lehetőségeket kínál a társadalom számára, de számos kihívással is szembe kell néznie:

Források és intézményi támogatás hiánya

Néhány fiatal találkozik anyagi vagy logisztikai nehézségekkel, amely befolyásolja a társadalmi vagy politikai projektekben való részvételüket, ezért ez világosan jelzi, hogy a támogató és irányítási mechanizmusokat erősíteni kell. 

Bizalmatlanság az intézményekben

Néhány fiatal bizalmatlanságot érezhet a hagyományos politikai és társadalmi berendezkedésekben, el kell gondolkodni azon, hogyan lehet megerősíteni a bizalmukat és a részvételüket.

A fiatalok bizonyos rétegeinek kizárása

A kevesebb eséllyel rendelkező fiatalok vagy etnikai kisebbségek marginalizálva érezhetik magukat az állampolgársági elköteleződési folyamatokban, kiemelve a szélesebb körű és igazságosabb befogadás előmozdításának szükségességét.

Hivatkozások:

 Fotó:  Josh Barwick forrás: Unsplash