Valódi arcok – Pályázati felhívás

Valódi arcok – Fiatalok a mai Magyarországon

Kisfilm-pályázat a fiatalok valós élethelyzeteinek bemutatására

 

A Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzati Társaság (GYIÖT) pályázatot hirdet a fiatalok mindennapjait, élethelyzetét, küzdelmeiket és örömeiket reálisan bemutató kisfilmek elkészítésének és bemutatásának, megvitatásának támogatására.

A pályázat célja olyan kisfilmek létrejötte, amelyek hitelesen és reálisan mutatják be a mai fiatalok életét, mindennapjait, küzdelmeit és örömeit – legyen szó munkáról, tanulásról, megélhetésről, álmaikról vagy épp útkeresésükről. A pályázatra beérkező alkotásokat a GYIÖT olyan kezdeményezések és programok során tervezi népszerűsíteni, amelyek a fiatalok reális élethelyzetét mutatják be és állítják a társadalmi párbeszéd középpontjába.

 

Olyan kisfilmeket várunk, amelyek őszintén és érzékenyen tárják fel a 13-30 év közötti fiatalok valós élethelyzeteit – például:

  • gyárban, mezőgazdaságban, építkezéseken dolgozó vagy más fizikai munkát végző fiatalok mindennapjai,
  • tanulás és munka összehangolása,
  • mentális jóllét és felnőtté válás kihívásai,
  • vidéki vagy nagyvárosi fiatalok megélhetési kihívásai,
  • önállósodás, lakhatás, jövőkép,
  • a boldogság és öröm forrásai fiatalként, 
  • a cselekvő, tenniakaró, tettrekész fiatalok lehetőségei és tapasztalatai
  • közösségi szerepvállalás, civil aktivitás vagy éppen ezek hiánya.

 

Miért tartjuk mindezt fontosnak? Azaz miért írjuk ki ezt a pályázatot? Mert azt tapasztaljuk, hogy a felnőtt társadalom tagjai gyakran nem látják azokat a nehézségeket, amelyekkel a mai fiatalok szembesülnek. Célunk az elkészülő kisfilmek bemutatásával és minél többekhez való eljuttatásával, hogy hozzájáruljunk egy reálisabb ifjúságkép kialakulásához. 

Nem idealizált, nem drámai túlzásokkal élő, hanem reális kisfilmeket keresünk – amelyek képesek megszólítani a kortárs közönséget, és párbeszédet indítani arról, kik is a mai fiatalok, és hogyan élnek valójában, milyen jövőképpel rendelkeznek.

A pályázatra ifjúsági csoportok, közösségek jelentkezését várjuk. Olyanokét, amelyek tagjai közösen gondolkodnak, terveznek, forgatnak, azaz a kisfilm(ek) elkészítésének folyamatában, annak minél több elemében aktívan részt vesznek, tehát közös erőfeszítések és munka eredményeként születnek meg az alkotások.  Másszóval olyan  közös munkák születését támogatjuk, amelyek mögött valódi együttműködés, párbeszéd és közös élmény áll.

 

Az elkészült kisfilmeket 2025. augusztus 12-én, a fiatalok világnapján mutatjuk be. A bemutató keretét a „Valódi arcok – Fiatalok a mai Magyarországon” szakmai rendezvény adja, amelyen egyrészt bemutatásra kerülnek a kisfilmek, másrészt azokhoz kapcsolódóan szakmai kerekesztalbeszélgeteseket tartunk. (Kifejezetten célunk és szívből reméljük, hogy mindegyik kisfilmet be tudjuk majd mutatni az augusztus 12-ei eseményen. Ez azonban függ az elkészült kisfilmek minőségétől. A jelen pályázaton való sikeres részvétel tehát nem feltétlen jelenti azt, hogy az elkészülő kisfilmek bemutatásra is kerülnek az augusztus 12-ei eseményen.)

A pályázókat arra ösztönözzük, hogy maguk is rendezzenek helyi, közösségi bemutató alkalmakat – akár az augusztus 12-ei esemény előtt vagy után, de legkésőbb augusztus 31-ig. Amelyekre pl. meghívják a kisfilmek alkotóit és szereplőit és megvitatják a kisfilm témáját, az által felvetett kérdéseket.

A kisfilmeket továbbá a GYIÖT is felhasználhatja hasonló jellegű rendezvények, továbbá a fiatalokról alkotott társadalomkép formálását szolgáló közösségi média és egyéb kampányok keretében.

 

Pályázati feltételek:

  • A kisfilm hossza: maximum 20 perc (ez egy maximum időtartam, a kisfilm lehet ennél jelentősen rövidebb is).
  • Műfaj: dokumentumfilm, portréfilm, riportfilm, kreatív kisjátékfilm stb. – azaz bármely, amely alkalmas a téma hiteles bemutatására.
  • Csak ifjúsági csoportok, közösségek pályázhatnak (ha a tagok, segítők között vannak 30 évnél idősebbek is, az nem kizáró ok). Egy csoport több filmtervvel is pályázhat.
  • A kisfilm elkészítésének közösségi folyamatként kell megvalósulnia: a csoporttagok minél több fázisban vegyenek részt aktívan.
  • A pályaművek nyelve magyar, vagy magyar felirattal ellátott.
  • A kisfilmeknek legkésőbb 2025. július 30-ra el kell készülniük, annak érdekében, hogy azok az augusztus 12-ei rendezvényen bemutathatók legyenek. A kisfilmeket a Youtube-on kell publikálják az alkotók, majd a film linkjét szükséges a GYIÖT-nek megküldeniük. A jelen felhívásban rögzített kritériumoknak megfelelő kisfilmeket a GYIÖT a saját Youtube csatornáján is publikálja majd.
  • A csoportoknak a kisfilmek elkészítésének folyamatát is dokumentálnia kell werkfotókkal werkfilmekkel, lehetőség szerint azok közösségi média megosztásával, továbbá a GYIÖT által az alkotócsoport rendelkezésére bocsátott sablonok, nyomtatványok, jelenléti ívek alkalmazásával.
  • A kisfilmek – az augusztus 12-ei bemutató okán – minimum Full HD minőségben kell elkészüljenek. (A kisfilmek bármilyen technikai eszközzel készülhetnek: videókamerákkal, mobiltelefonokkal stb.)

 

Díjazás:

A beérkezett pályázatok alapján, a kiválasztott alkotófolyamatokat és a kisfilmek helyi bemutatását, megvitatását a GYIÖT legalább 100.000 Ft és legfeljebb 400.000 Ft összeggel támogatja. A támogatás tervezett keretösszege 1.000.000 Ft. A díjazás célja elsősorban az, hogy a filmek közösségi folyamatként történő elkészítése és bemutatása/megvitatása során felmerülő költségeket fedezze, ahhoz (legalább részben) hozzájáruljon.

A támogatási összegről az alkotócsoport és a GYIÖT szerződést köt. Amennyiben az alkotócsoportnak nincs jogi személyisége, abban az esetben egy, az alkotócsoportnak szánt támogatást befogadni képes jogi személlyel köt szerződést a GYIÖT. A támogatási összeget a GYIÖT két részletben utalja: az elsőt a szerződés megkötését, a másodikat a kisfilm(ek) elkészültét követően.

 

Pályázat benyújtása:

A pályázatokat a https://bit.ly/valodiarcok oldalon elérhető űrlapon lehet benyújtani. A pályázati űrlapban – többek között – az alábbi kérdésekre várunk választ:

  • Mit kívántok bemutatni a kisfilm(ek)ben? És hogyan?, 
  • A tervezett kisfilm(ek) hossza (10 percnél rövidebb vagy hosszabb)
  • Kik vagytok?  (tagok, a közösség megalakulásának körülményei/története, eddigi tevékenységek stb.), 
  • Milyen filmes, videós, multimédiás stb. tapasztalataitok vannak?
  • Mitől, hogyan lesz a kisfilme(i)tek elkészítésének folyamata közösségi jellegű?,
  • Tervezitek-e, hogy ti is bemutatjátok a kisfilme(ke)t? És, ha igen, akkor milyen programot terveztek erre?,
  • Terveitek szerint kb. hány fiatalt vontok be, értek majd el a kisfilm(ek) elkészítése és bemutatása során?
  • Miképpen tervezitek felhasználni a legalább 100.000 és legfeljebb 400.000 Ft összegű támogatást?

A pályázatok kiválasztásánál az elsődleges szempont, hogy – a tervezett témák és azok bemutatásának tervezett módja alapján – az elkészülő kisfilmek mennyire lesznek képesek hozzájárulni egy reálisabb ifjúságkép kialakulásához. A kiválasztás során előnyt élveznek azok a pályázók, akik a film(ek) elkészültét követően maguk is szerveznek helyi, közösségi bemutató és a kisfilme(ke) megvitató alkalma(ka)t.

 

Beküldési határidő: 

A pályázat beküldésének határideje 2025. június 9. (hétfő). A kisfilmeknek legkésőbb 2025. július 30-ra el kell készülniük, annak érdekében, hogy azok az augusztus 12-ei rendezvényen bemutathatók legyenek. 

 

A felhívást a GYIÖT a YouthTube elnevezésű projektje keretében hirdeti meg. A projekt támogatója az Erasmus+ program. 

Pályázunk!
Valódi arcok – Pályázati felhívás2025-05-14T14:29:56+02:00

Hozd még közelebb! – Résztvevő közösségeket, településeket keresünk!

 

A JELENTKEZÉSI HATÁRIDŐT MEGHOSSZABBÍTOTTUK 2025. ÁPRILIS 30. ÉJFÉLIG!

Azoknak, akik szeretnék hogy a településük egy élhetőbb, fiatalbarátabb hely legyen! De hogyan? Akad egy ötlet, amit érdemes lenne megvalósítani és amely tartós, maradandó változást hoz a településen? Vagy még nincs, de a szándék és az összefogás már formálódik? Itt a lehetőség, hogy egy csapatban dolgozva kapcsolatok épüljenek, és valódi, hosszútávú hatás szülessen!

Miről szól a projekt? A Hozd még közelebb! egy olyan, közel egy éves folyamat, amely lehetőséget ad fiataloknak, döntéshozóknak és ifjúsági szakembereknek arra, hogy közösen gondolkodjanak településük ügyeiről és tervezzenek, majd valósítsanak meg egy, helyben lényeges ügyre tartós választ adó miniprojektet. Projektünk távlati célja, hogy az adott településen alakuljanak ki, illetve erősödjenek meg az ifjúsági korosztály érdekképviseletének és érdekérvényesítésének formái és napi rendszeres gyakorlata. Olyan négy fős csapatok jelentkezését várjuk, akik települési vagy kerületi, városrészi szinten szeretnének maradandó változást elérni! A csapat összetétele:

  • 2 fő 15-22 éves fiatal, akik készek aktívan részt venni és képviselni társaik érdekeit,
  • 1 fő helyi döntéshozó (lásd GYIK), aki segíti a megvalósítást,
  • 1 fő ifjúsági szakember, aki tapasztalatával támogatja a folyamatokat.

Mit kínál a projekt?

  • Tandem tréningek – Interaktív, 4 napos képzések (2025. június 16-19. és november 26-29.), ahol elsajátítható, hogyan lehet hatékonyan együttműködni és cselekedni a helyi közösség érdekében, őket is bevonva a miniprojektek megvalósításába. A tréningek nemformális módszerekkel valósulnak meg és igénylik majd minden résztvevő aktív jelenlétét, proaktív csapatmunkáját.
  • Miniprojektek – Saját kezdeményezések megvalósítása a településen.
  • Online mentorálás és események – Folyamatos szakmai támogatás
  • Anyagi hozzájárulás – A helyi miniprojektek megvalósításához 300.000 Ft pénzbeli támogatás a kapcsolódó költségek fedezetére.
  • Zárótalálkozó – A közösen elért eredmények összegzése, megosztása és értékelése.

Miért érdemes csatlakozni?

  • Új ismeretek és készségek elsajátítása a csapatmunka, érdekérvényesítés a közösségi projektek terén.
  • Kapcsolatépítési lehetőségek más fiatalokkal, döntéshozókkal és szakemberekkel.
  • Helyi szintű változások előmozdítása.

Hol lesz a tréning?
A tervünk az, hogy a két tandem tréningnek valamelyik részt vevő település adjon otthont! Ezért is kérjük azt az pályázati űrlapban, hogy jelöljék: van-e a településen 20-22 fő számára megfelelő helyszín szállás.

Fontos! Ez egy hosszú távú projekt, amely több eseményből áll. Olyan csapatokat keresünk, amelyek elkötelezettek, és végig tudják vinni az egész programot!

Jelentkezési határidő: 2025. április 28., 16 óra
Részvételi díj: nincs, a program minden költségét fedezi a pályázati támogatás.

A pályázati űrlap kitöltésével lehet jelentkezni a programra. A jelentkezést követően az alábbi szempontok alapján történik a kiválasztás:

  • Minden kérdésre maradéktalanul válaszolt a csapat
  • A résztvevő települések vállalják a teljes programon való részvételt
  • Motiváltak, elkötelezettek a projekthez való csatlakozásban
  • Megfelelnek a résztvevői összetétel feltételeinek (egy fő döntéshozó, egy fő szakember és két fő 15-22 éves fiatal)
  • A település számára nagy a hozzáadott értéke a projektben történő fejlesztő folyamatoknak

További információ:
anna.kovacs@gyiot.hu | gyiot@gyiot.hu
+36 70 606 0020

GYIK
Pályázati űrlap
Hozd még közelebb! – Résztvevő közösségeket, településeket keresünk!2025-04-28T17:13:47+02:00

Future Leader tréning – Résztvevői felhívás (EN)

Training Overview:

  • Date: 12-20 April 2025
  • Location: Vrchlabí, Czech Republic

Training aims:

The project aims to empower youth workers (especially young people but not only) and future leaders with leadership skills to become effective and responsible group leaders at Erasmus+ youth exchanges and knowledge of rites of passage principles, combining self-discovery and leadership development. 

Participant profile:

  • youth workers (over 18 years old) who are active in their communities, work with young people or children
  • participants who want to become group leaders for Erasmus+ youth exchanges and will use the knowledge from the training course in their local organizations and future work

How to apply?

Fill in the application form HERE until 15 February 2025!

Infopack
Future Leader tréning – Résztvevői felhívás (EN)2025-01-28T10:56:15+02:00

Franco-German Youth Office (FGYO) – Pályázati felhívás ifjúsági szervezetek számára

A Német-Francia Ifjúsági Iroda (FGYO) pályázatot hirdet iskolák, egyetemek és ifjúsági szervezetek számára ifjúsági cserék lebonyolításához francia és német partnerek bevonásával.

A Német-Francia Ifjúsági Iroda (FGYO) célja, hogy hozzájáruljon a a béke előmozdításához és a demokrácia megerősítéséhez. Csereprogramjaik révén elősegítik az egyenlő párbeszédet, támogatják a tapasztalatcserét, kiemelt figyelmet fordítva a fiatalok interkulturális kompetenciáik fejlesztésére, valamint a kritikus gondolkodásra. Az ifjúsági cseréik középpontjában a politikai párbeszéd, a békéért és a jövőért végzett munka áll.

 

Irányelveivel összhangban, az FGYO támogatja azon innovatív ifjúsági csereprogramokat és képzéseket,amelyek egy aktuális társadalmi-politikai helyzethez kapcsolódnak. A csereprogramok és a célcsoporttal való közös munka során szükséges új tanítási módszereket és megközelítéseket alkalmazni, továbbá ösztönözni az aktív részvételt konkrét eredmények vagy termék létrehozásának elősegítségében.

 

A program által támogatható projekttémák az alábbiak:

  • Polgári szerepvállalás előmozdítása,

  • Környezetvédelem és a globális felmelegedés elleni küzdelem,

  • Békére és emlékezésre nevelés,

  • Az ifjúság és a civil társadalom megerősítése,

  • A szakképzés és a fenntartható vállalkozás támogatása.

A célcsoportot a 3 és 30, illetve 35 év közötti (szakképzési projektek esetében) fiatalok alkotják. A csereprogram célcsoportjai azon fiatalok, akik aktívan részt vesznek a civil társadalomban. Az FGYO különösen ösztönzi azon fiatalok részvételét, akiknek korábban nem volt lehetőségük a csereprogramokban való részvételre. A részvevők nemének, továbbá számuknak a projektben résztvevő országok között kiegyensúlyozottnak kell lennie (lehetőleg egy-egy harmadnak). A résztvevők száma nem haladhatja meg a 70 főt, beleértve a szervezőket.

 

A támogatható projektek költségvetése maximum 25,000 EUR. A támogatás maximális összege a projekt időtartama és a projektben részt vevő személyek száma alapján kerül meghatározásra.

A pályázatok leadási határideje 2024. november 1.

Weboldal
Felhívás
Franco-German Youth Office (FGYO) – Pályázati felhívás ifjúsági szervezetek számára2024-10-07T13:32:51+02:00

MRGE-MARIO – Pályázati felhívás kisebbségekkel foglalkozó szervezetek számára

A Minority Rights Group kisebbségi jogokkal foglalkozó európai szervezete pályázatot hirdet olyan magyarországi civil szervezetek számára, amelyek tevékenységei középpontjában a kisebbségi csoportok állnak.

Az MRG “MARIO” programja olyan kisebb, helyi civil szervezetek pénzügyi támogatását és kapacitásbővítését segíti, amelyek munkájuk által felhívják a figyelmet a kisebbségi jogok védelmére, előmozdítására, valamint az EU értékeire.

 

A 2025-ös évben azon kisebbségekkel együtt dolgozó magyarországi civil és nonprofit szervezetek támogathatóak, amelyek tevékenységük során többek közt helyi elszámoltathatósági projektekben, demokratikus részvételhez hozzájáruló projektekben, szakpolitikai döntéshozatal befolyásolása érdekében készített kiadványok és jelentések készítése áll. A program által támogatható tevékenységek teljes listája a felhívásban olvasható.

 

A támogatható projektek költségvetése 15.000 EUR. A projektek megvalósítása 2025. január 1. és 2025. november 30. közötti időszakban kell, hogy megvalósításra kerüljön (11 hónapnál nem hosszabban).

A pályázatokat lehetőség van saját nemzeti/nemzetiségi nyelven leadni. A részletes pályázati felhívás és jelentkezési feltételek az MRG honlapján olvashatóak angol nyelven.

 

Leadási határidő: 2024. szeptember 20.

Weboldal
Angol nyelvű felhívás
Magyar nyelvű felhívás
MRGE-MARIO – Pályázati felhívás kisebbségekkel foglalkozó szervezetek számára2024-10-07T13:22:37+02:00

Résztvevői felhívás: VI. Ifjúsági Munka és Helyben hogyan? Fiatalok a településeken konferencia

A Budapesti Európai Ifjúsági Központ és a GYIÖT 2024. októberében közösen szervezi meg a VI. Ifjúsági Munka és Helyben hogyan? Fiatalok a településeken konferenciát, mely teret biztosít a települési szintű ifjúsági munka szereplőinek a találkozásra, az európai és hazai ifjúsági munka aktualitásainak megvitatására, a tudás és tapasztalatok megosztására. 

 

A rendezvény háttere:

2024-ben a BEIK és GYIÖT kétnapos közös rendezvényként valósítja a VI. Ifjúsági Munka és Helyben hogyan? Fiatalok a településeken konferenciát. Az így létrejövő esemény lefedi az ifjúsági munka hazai és európai aktualitásait. 

 

Az rendezvény pontos időpontja: 2024. október 1-2. (A program első napja 09:00-20:00, második napja 09:00-15:00 között zajlik.)

Az rendezvény helyszíne: Budapesti Európai Ifjúsági Központ (1024 Budapest, Zivatar utca 1-3.)

 

Kiknek ajánljuk?

  • Fiatalokkal foglalkozó szakemberek/önkéntesek/kortárssegítők
  • Ifjúsági ügyekért felelős döntéshozók, települések vezetői
  • Ifjúsági munkához kapcsolódó tanulmányokat folytató egyetemisták (pl. közösségszervezés, szociálpedagógia)
  • Ifjúsági munkát és ifjúsági korosztályokat támogató forrásosztó szervezetek képviselői 
  • Aktív fiatalok, ifjúsági vezetők 16 éves kortól – 18 év alatti jelentkező esetében felnőtt kísérővel (ifjúsági munkás, döntéshozó stb.) együtt érvényes a regisztráció

 

A konferencia céljai:

  • Találkozási lehetőség biztosítása az ifjúsági munka érintettjei (ifjúsági munkások, ifjúsági munkát tanuló hallgatók, fiatalok, döntéshozók, stb.) számára
  • Teret adni a kapcsolódásra és tájékozódásra az ifjúsági munka hazai és európai folyamatait illetően
  • Az ifjúsági munka aktuális kihívásainak és lehetőségeinek feltérképezése
  • Hazai és nemzetközi jó gyakorlatok bemutatása és ismertségük növelése

 

Az esemény programja:

 

Október 1. 

9:00 – 9:30 Regisztráció

9:30 – 10:30 Megnyitó és napindító

10:30 – 11:45 Együtt a fiatalokkal!? – önkormányzati gyakorlatok és tapasztalatok a fiatalokat és az ifjúsági szakmát célzó támogatásokon túli együttműködésekről

11:45 – 12:15 Kávészünet

12:15 – 13:30 Azok a helyi fiatalok!- az ifjúsági munka célcsoportjai – műhelymunka

13:30 – 14:30 Ebédszünet

14:30 – 15:30 Kezdeményező fiatalok – kerekasztal-beszélgetés 

15:30 – 16:30 Közösségi terek, ifjúsági kezdeményezések – műhelymunka

16:30 – 17:00 Kávészünet

17:00 – 18:30 Szakmai börze – ifjúsági munkát végző szervezetek kiállítása

18:30 – 19:30 Vacsora

20:00 – 21:30 Kapcsolatépítés – Szabad program

 

Október 2. 

9:00 – 9:30 Napindító

9:30 – 10:00 Pénz beszél?! – interaktív gyakorlat forrásszerzési tapasztalatokról 

10:00 – 11:00 Elragadó, megragadó? Hogyan mutassuk be az ügyünket a támogatók felé? – kerekasztal-beszélgetés 

11:00 – 11:30 Kávészünet

11:30 – 12:30 A forrásteremtés lehetőségei az ifjúsági munkában – műhelymunka 

12:45 – 13:15 Fejlődő ifjúsági munka Európában – kitekintés nemzetközi folyamatokra – előadás

13:15 – 13:45 Záró gondolatok

13:45 – 15:00 Ebéd

 

Technikai információ:

A konferencián történő részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött. Jelentkezni az alábbi űrlap kitöltésével és elküldésével lehetséges 2024. szeptember 13-ig. A konferenciára korlátozott létszámban tudunk résztvevőket fogadni, minden érdeklődőt emailen keresztül tájékoztatunk a jelenkezése eredményéről. Budapesten kívüli jelentkezők számára korlátozott számban tudunk biztosítani szállást a helyszínen. A rendezvényre történő utazás költsége a résztvevőket terheli. 

 

További információ a helybenhogyan@gyiot.hu e-mail címen kérhető.

 

A konferencia lebonyolításához szükséges forrásokat az Európa Tanács és az Európai Bizottság Erasmus+ programból nyert pályázati támogatás biztosítja. 

Jelentkezési lap
Résztvevői felhívás: VI. Ifjúsági Munka és Helyben hogyan? Fiatalok a településeken konferencia2024-08-26T13:59:32+02:00

Joyful Leadership 7.0 – Résztvevői felhívás (EN)

Training Overview:

  • Date: December 8-16, including travel days
  • Location: Somogyvámos, Hungary

 

The Joyful Leadership Concept:

Joyful Leadership was developed in response to the critical need for high-quality leadership education for youth workers. Our program integrates 3 key components.

  • JL PDF Manual: Introduces the foundational concepts of Joyful Leadership.
  • Online Course: Dives deeper into specific leadership skills and theories.
  • 7-Day Training course: Provides practical, interactive learning experiences.

 

Training Aims:

  • Offer participants hands-on opportunities through simulations, games and workshops to understand the responsibilities and dynamics of being a holistic leader,
  • enhance the capacity of youth workers by developing essential skills for engaging and empowering young people within organizations and fostering active citizenship,
  • create opportunities for participants to engage with expert trainers, meet like-minded leaders, and share experiences.

 

Participant Profile:

  • emerging youth workers seeking critical insights and skills and eager to learn from experts and peers,
  • experienced youth workers interested in sharing best practices and enhancing their knowledge,
  • individuals committed to full participation in the training cycle, including pre-course preparation and post-training dissemination,
  • who have a good knowledge of spoken and written English (B2).

 

How to apply?

  1. Fill in the contact form (1min) – you will gain access to the manual and the online course. Go through them at your own pace.
  2. After you’ve reached the end of the online course, you will find a link to the APPLICATION FORM (You will find the application at the end of the Joyful Leadership Online course under the Bonus section). Please keep in mind that your application will be considered only after you fill in the first part of the application form.

 

Infopack
Contact form
Promotional video
Joyful Leadership 7.0 – Résztvevői felhívás (EN)2024-09-23T13:44:52+02:00

Beyond Tomorrow ifjúsági csere – felhívás résztvevők számára

A projekt célja, hogy a résztvevők jobban megértsék az utópia és disztópia fogalmakat, egy pozitívabb jövőkép jelenhessen meg előttük, amelyért ők is aktívan tehetnek. Mindezt a nemformális tanulás eszközein, játékokon, gyakorlatokon keresztül érjük el, melyekbe aktívan bevonjuk résztvevőinket.

 

Olyan fiatalok jelentkezését várjuk, akik

  • 15-17 éves kor közöttiek,
  • a program teljes időtartamán és az a online meetingen is részt tudnak venni,
  • érdeklődnek a nemformális tanulási módszerek iránt (pl. workshopok és szimulációs gyakorlatok),
  • szeretnék mélyebben megérteni, hogy milyen lehetőségeik vannak a jövő alakításában,
  • szeretnének aktív szerepet vállalni a közösségükben és a társadalomban,
  • szeretnek csoportokban dolgozni, ami erősíti bennük a csapatmunka és az együttműködés készségeit,
  • angol nyelven bátran, legalább társalgási szinten beszélnek és szívesen próbálják ki magukat idegen nyelvű környezetben (elvárt nyelvi szint nincs),
  • vállalkozó kedvűek, nyitottak más emberek, kultúrák megismerésére,
  • számára fontos a természettel való kapcsolat, mivel a programunk egy részét szabadtéri környezetbe helyezzük.

 

Mit ajánlunk?

  • ingyenes utazás a projekt helyszínére,
  • ingyenes részvételi lehetőség; szállás és étkezés a projekt ideje alatt,
  • olyan élmény- és játékalapú programokat, amelynek alakításában a résztvevőket is aktívan bevonjuk, hogy mindenki számára izgalmas, élvezetes és biztonságos legyen,
  • lehetőséget az angol nyelv gyakorlására,
  • felnőtt csoportvezetőt, aki felelősséget vállal a magyar csoportért, és velük együttműködve dolgozik a programban, szükség szerint segítséget és támogatást nyújt a magyar csoport tagjai számára,
  • lehetőséget arra, hogy más nemzetiségű emberekkel találkozhass, kapcsolatokat építs.

 

Időpont: 2024. augusztus 26 – szeptember 1.

Helyszín: Liptód (Baranya megye), Magyarország

Munkanyelv: angol

 

Jelentkezési határidő: 2024. augusztus 11.

 

Jelentkezni az alább található űrlap kitöltésével lehetséges.

A projekttel kapcsolatban az international@gyiot.hu e-mail címen kérhető bővebb tájékoztatás!

A projekt az Erasmus+ program keretében valósul meg az Európai Unió támogatásával.

Jelentkezési lap
Beyond Tomorrow ifjúsági csere – felhívás résztvevők számára2024-08-06T16:32:15+02:00

SURE- Sustainable Responsibility ifjúsági csere, avagy mi történt velünk Liptódon idén áprilisban

2024. április 18-25. között a GYIÖT ifjúsági csereprogramot szervezett az Erasmus+ program támogatásával Liptódon, ahol  15-17 éves fiatalok dolgozhatták fel a felelősségvállalás és a fenntartható fejlődés témáját, fontosságát. Fintor Fruzsina, a GYIÖT szakmai gyakorlata, szociális munkás hallgató a magyar csoport vezetőjeként vett részt a programon. Az alábbi cikkben személyes megfigyelései és tapasztalatai mentén mutatja be egy ifjúsági csere felépítését és nemformális gyakorlatait valamennyi érdeklődő és/vagy ifjúsági munkában érintett Olvasónak.

 

Személyes tapasztalatból mondhatom, hogy – visszajelzések alapján  is igen nagy sikerrel –  a nemformális tanulási keretek között mind sokat tanultunk és fejlődtünk. Ezzel egyidejűleg a nemzetközi projekt keretében a cseh, horvát, magyar és olasz fiatalok az angol nyelv gyakorlati alkalmazása által, kapcsolatépítéssel, egymás kultúrájának, szokásainak jobb megismerésével fejleszthették kompetenciáikat.

Mint csoportvezető elmondhatom, hogy a fiatalok az élményalapú gyakorlatokon, feladatokon és csoportmunkákon keresztül, nem csupán egymást és önmagukat ismerték meg jobban, hanem tudatosabban kezdtek gondolkodni az ENSZ fenntartható fejlődésre vonatkozó céljairól, és az Európai Unió polgárainak ezzel kapcsolatos feladatairól. Ők maguk készítettek és tartottak előadásokat a hét folyamán olyan témákban, mint például az éhezés súlyossága és megszüntetése, a vízhiány, oktatáshoz való hozzáférés és fejlesztés, városfejlesztés fontossága, környezetvédelem, igazságosság és jog, vagy éppen a szegénység. Mindebben rávilágítva az emberi felelősségvállalásra is. 

 

A napi programok kialakítása során érezhető volt, hogy a szervezők a résztvevők igényeihez és a megvalósítani kívánt cél eléréséhez igazítva alkották meg a feladatokat. A játékok és programok úgy lettek kialakítva, hogy a lehetőségekhez mérten a résztvevők csapat összetétele minél változatosabb legyen, ezzel is elősegítve, hogy mindenki jobban megismerje a másikat és megtanulhassák a közös munka, az együttműködés fontosságát, függetlenül attól, hogy honnan jöttek vagy milyen régóta ismerik egymást a résztvevők.

Két csapatépítő és egyúttal önismereti gyakorlatot fontosnak tartanék kiemelni. Mind a két gyakorlat szabadtéri, de nagyobb épületen belül is alkalmazható, ha elég nagy a hely hozzá.

Az egyik gyakorlat lényege, hogy a szabadon választott párral kell egy meghatározott útvonalon végig menni. Ennek során csak a pár egyik tagja tud irányítani, a másik partner szemét ugyanis bekötik egy kendővel. Volt olyan szerencsém, hogy az elejétől a végéig követhettem a játék folyamatát. Ennek során jól meg lehetett figyelni, hogy melyik pár hogyan boldogul, illetve azt, hogy ki mennyire figyel oda saját partnerére, mennyire bízik meg benne. A mindennapi életünkben is fontos kérdés, hogy merünk-e vakon bízni a másikban. Ez a feladat ezt szemléltette, nagyon hitelesen és hatékonyan.

A másik gyakorlat a teljes csapat építésére koncentrált. Lényege, hogy egy kooperációs ernyőt melynek lyuk van a közepén a résztvevők tartanak meg közösen. A játék során az ernyőre egy vagy több kis labda kerül egyszerre. A cél az, hogy egyik labda se essen bele az ernyő közepén lévő lyukba vagy essen le annak szélén. A gyakorlat közben lehetett szavakkal kommunikálni, ami  hasznos volt, viszont tovább nehezítette a feladatot, abból a szempontból, hogy ki mennyire figyelt oda a másikra. 

Ezt azért érzem különösen fontos gyakorlatnak, mert egyszerre fejleszt több képességet. Elősegíti a csapatban való gondolkodást, nagyobb odafigyelést, precizitást és a fókuszált koncentrációt is. Tapasztalatokat szerezhettünk arról, hogyan gondolkodjuk egyénként úgy, hogy közben együttműködünk és mindenre csak a másik mozdulatából vagy mimikájából következtethettünk, egy szó nélkül.

 

A nemformális keretek között zajló tanulás pedig, ami a tudatos, befolyástól mentes, önálló gondolkodást helyezte előtérbe; lehetővé tette, hogy a fiatalok a megismert és önállóan feldolgozott problémákra reflektálva elképzelhessenek és talán a jövőben meg is valósíthassanak egy jobb világot. Ennek kapcsán azokat az egyéni és közösségi cselekvéseket igyekeztünk a szervezőkkel közösen feltárni, amelyeket a résztvevő fiatalok is meg tudnak tenni, amivel hozzá tudnak járulni a megfogalmazott célok eléréséhez és olyan változásokhoz, amelyek a fenntarthatóságot segítik elő. 

Az egyéni munkák során, valamint a nemzeti és nemzetközi csoportmunkákban egyaránt megvalósult a kreatív gondolkodás a rajzok, videók és előadások készítése által. Előtérbe került mindaz, amit a fiatalok tartanak fontosnak, elkerülendőnek vagy éppen megőrzendőnek. 

A videókészítés nem csak azért volt nagyon hatékony, mert a csapatmunkát és a kreativitást elősegítve lehetővé tette a fenntartható fejlődés témájának sajátos szemléletmódú feldolgozását, hanem azért is, mert modern eszközként a fiatalokhoz nagyon közel álló módszernek bizonyult. Úgy vélem, ez a feladat  mélyebb nyomot hagyott a résztvevőkben a témát illetően is.

Rajzaikon keresztül bemutathatták mindazt, ami számukra utópia, hiszen az önálló, egyéni munka során mindenkinek az volt a feladata, hogy képzeljék el és jelenítsék meg a számukra ideális világot.

 

Barátságok szövődtek vagy erősödtek meg, ami a társasjáték napon kifejezetten jól tetten érhető volt az összhangban és véleménynyilvánításban is. Ezen a napon olyan fejlesztő játékokat próbálhattunk ki, amelyek elősegítették a vitakészség (“VoxPop” vitajáték), a szociális és állampolgári kompetenciák (DEMO nevű játék), valamint a vállalkozói kompetenciák fejlődését (“Find your Path!”  társasjáték). Részletesebben Facebook oldalunkon lehet olvasni a  fent említett játékokról: 

https://www.facebook.com/aGYIOT/posts/pfbid0FUJbMbuaK5yvpcL7cUQKPcR1uN3RoDtUbxqvQvVx9wPH2ZnQQMW7CEJNbTg6VyJUl

 

A szervezőknek hála a fiatalok és a csoportvezetők a szabadságot is megkapták a kötött programok mellett. Egy napunk kezdetét Liptód és a természet jobb megismerésével töltöttük kötetlenül. A programban tetszőlegesen lehetett részt venni. Mivel választható volt, így szerintem sokkal többen akartak eljönni és nem kimaradni belőle. A közös túra az ismeretlen vidéki terepen még jobban összekovácsolt bennünket. Jómagam az olasz résztvevőkkel kötöttem szorosabb ismeretséget a kirándulás alatt.

Pécsi kulturális kirándulásunk szintén a kötött programokból való szabadságot hozta el a résztvevőknek. Ez a környezet város lévén újabb lehetőségeket hozott magával. A résztvevők – a nemzeti csoportokban, a vezetőkkel történt megállapodások keretében, de – szabadon mehettek kávézóba, vásárolni vagy sétálni. A fent említett két kötetlenebb alkalom a barátkozás és szabadság jegyében telt, éppúgy, ahogy az esti szervezett programokat követő szabad programok is.

A résztvevőknek fejlődött a nyelvtudása, bátrabban kezdték el használni közös nyelvként az angolt, beleértve engem is, mint csoportvezetőt. Ezzel együtt megnőtt a jelenlévők igénye újabb nyelvek megismerésére is.

A program résztvevőjeként azt kell mondjam, hogy fontos a jó arányok megtartása, amit itt sikerült megvalósítani szerintem, hiszen a résztvevők egyszerre kaptak kötött és kötetlen programokat. Minden nap újabb meglepetést hozott nekünk, amit az interkulturális esték koronáztak meg más-más tájakról, országokból érkezett finom és izgalmas újdonságokkal.

 

A cikket írta: Fintor Fruzsina

SURE- Sustainable Responsibility ifjúsági csere, avagy mi történt velünk Liptódon idén áprilisban2024-07-09T16:19:20+02:00

Felhívás Ifjúsági Szakértői Munkára

A GYIÖT ifjúsági szakértőket keres EUtopia projektünkben létrehozott módszertani segédanyagok értékelésére, valamint javaslatok és fejlesztési irányvonalak megalkotására.

 

A projekt rövid bemutatása:

Az EUtopia projekt az Erasmus+ KA2-es együttműködés keretében valósul meg. A projekt célkitűzései a következők:

  • Fiatalok részvételének növelése a demokratikus életben és társadalmi, kulturális és történelmi örökségének tudatosítása.
  • A fiatal generációk felhatalmazása, hogy megértsék jelenük elsődleges társadalmi-gazdasági, kulturális és környezeti kontextusait.
  • Egyenlőbb, befogadóbb, koherensebb és toleránsabb jövőkép formálása, valamint az ezek megvalósítását akadályozó problémák azonosítása.
  • Ifjúsági munka fejlesztése a nyitottabb és összetartóbb társadalom érdekében.

 

Kiket keresünk?

Ifjúsági szakértőket és ifjúsági munkában gyakorlott szakembereket keresünk, akik szívesen ismerkednek meg új eszközökkel, ezeket kritikus szemmel tudják vizsgálni és érdemi fejlesztési javaslatokat megfogalmazni.

 

Feladatok:

  • A kapott anyagok alapos elolvasása, értelmezése és véleményezése
  • Az eszközök értelmezhetőségével kapcsolatos visszajelzések gyűjtése
  • Az eszközök használhatóságával kapcsolatos visszajelzések gyűjtése
  • További fejlesztési javaslatok megfogalmazása
  • Értékelő megbeszélésen való személyes, aktív részvétel

 

Értékelő megbeszélés:

  • Időpont: 2024.06.25. 12.00-16.00
  • Helyszín: GYIÖT iroda, Budapest, Mester u. 34 IV-4, 1095

 

Díjazás:

A feladat ellátásáért br. 30.000 HUF díjazást biztosítunk, számla ellenében, vagy egyszerűsített foglalkoztatás keretében.

 

Jelentkezés és kiválasztás módja:

Jelentkezni az alábbi kérdőív kitöltésével lehet: https://forms.gle/2qTfBvDvYDbeA3Yr5 

Jelentkezés határideje: 2024.06.10. 

Kiválasztás időpontja: 2024.06.14.

 

A kiválasztás során 10 fő szakértőt választunk ki. Elsődleges szempont az ifjúsági munka gyakorlatában való érintettség mértéke, továbbá az ifjúsági munka területeinek minél szélesebb körű lefedése a kiválasztott szakértőkkel, valamint a jelentkezések beérkezésének időpontja.

 

A kiválasztott szakemberek a kiértesítéskor egyidőben megkapják az áttekintendő dokumentumokat, amelyek jelenleg is elérhetőek angol nyelven az EUtopia honlapon: https://eutopia-project.eu/?page_id=978

  • Activities & tools/Toolkit
  • Handbook

 

Az eszközök nyelve: magyar (és angol). A kiválasztott szakértők, szakemberek a hamarosan elkészülő magyar nyelvű fordításokat fogják kézhez kapni értékelésre.

Jelentkezési lap
Felhívás Ifjúsági Szakértői Munkára2024-05-31T06:59:24+02:00